U10 Jamboree


Welcome and thank you for your interest in our U10 Jamboree . Our jamboree is a great opportunity for skill development in a fun and engaging environment. This program is open to Basketball Nova Scotia Member Club teams.

U10 Jamboree will be held on March 2 and 3rd, 2024

U10 teams are not permitted to play in U12 Provincial Championships, even if they’ve played in a U12 league all season. Any and all U10 teams are only permitted to participate in the U10 Jamboree.

Registration for our program includes:

3 GAMES

Guaranteed 3 games against teams with similar skill level from all around Nova Scotia.

T-Shirt

Basketball Nova Scotia U10 Jambore included in registration.

Fun!

We don’t keep score! All games are for fun and the enjoyment of the athletes and families!

 

Event Details:

  • When: March 01 - March 03, 2024
  • Where: 
    • Canada Games Centre 
    • Sackville High School
    • Kingswood Elementary School

Registration Information:

Tiers:

  1. Advanced
  2. Competitive
  3. Intermediate
  4. Beginner
  5. Novice

U10 Jamboree Schedule - March 1 to March 3, 2024

Date Time Team A Team B Division Location Tier
1-Mar 5:30PM Halifax Hurricanes - Haggett Community YMCA Panthers - Hum Boys Canada Games Centre 1 Advanced
1-Mar 5:30PM Halifax Hurricanes - Sonnichsen Mainland Express - MacDonald Boys Canada Games Centre 2 Advanced
1-Mar 5:30PM Rodney Bedford Eagles - Chipp Girls Canada Games Centre 3 Advanced
1-Mar 5:30PM Rockets - Judge-Willigar St. Margarets Bay Slam - Ward Boys Canada Games Centre 4 Advanced
1-Mar 5:30PM Community YMCA Panthers - Young U10 Hanifen Girls Canada Games Centre 5 Competitive
1-Mar 6:00PM Sackville Storm - Williams West End Steelers Terrio Boys Sackville High School 1 Advanced
1-Mar 6:00PM Celtics Scott Sackville Storm - Taylor Boys Sackville High School 2 Competitive
1-Mar 6:00PM West End Steelers - Hall Halifax Hurricanes - Hotchkiss Girls Sackville High School 3 Competitive
1-Mar 6:00PM St. Margarets Bay Slam - Norris West End Steelers - Bowes Boys Kingswood Elementary Competitive
1-Mar 6:40PM Yarmouth U10 Hiltz Prospect Bulls - Powell Boys Canada Games Centre 1 Competitive
1-Mar 6:40PM East Preston Pacers - Brown Prospect Bulls - McWade Boys Canada Games Centre 2 Competitive
1-Mar 6:40PM Fall River Rebels - Langford U10 Bedford Eagles - Oldham Boys Canada Games Centre 3 Competitive
1-Mar 6:40PM Team Snider Bedford Eagles - Weins Boys Canada Games Centre 4 Competitive
1-Mar 6:40PM Antigonish Jr. X Men Fall River Rebels - Sigut Boys Canada Games Centre 5 Competitive
1-Mar 7:10PM St. Margarets Bay Slam - Sieniewicz Dartmouth Celtics- Turnbull Girls Kingswood Elementary Competitive
2-Mar 08:30AM Rockets - Wadden U10 BOKMA Boys Canada Games Centre 1 Intermediate
2-Mar 08:30AM Cox Bedford Eagles Bailey Boys Canada Games Centre 2 Intermediate
2-Mar 08:30AM Community YMCA Panthers - Marsman Dartmouth Lakers - MacEachern Boys Canada Games Centre 3 Intermediate
2-Mar 08:30AM East Preston Pacers West End Steelers - u10 Boys - Scholten Boys Canada Games Centre 4 Intermediate
2-Mar 08:30AM KMBA - LUMSDEN Celtics - Starr Boys Canada Games Centre 5 Intermediate
2-Mar 08:30AM Bedford Eagles - Campbell East Hants Tigers - Ouellette Boys Sackville High School 1 Intermediate
2-Mar 08:30AM Rockets - Douglas Dartmouth Lakers - States Boys Sackville High School 2 Intermediate
2-Mar 08:30AM Dartmouth Lakers - Diab Rockets - Perry Boys Sackville High School 3 Intermediate
2-Mar 08:30AM Dartmouth Celtics - Coach Brown U10 Bedford Eagles - MacLeod Boys Kingswood Elementary Intermediate
2-Mar 09:40AM West End Steelers - Smith Bedford Eagles - Coffin Girls Canada Games Centre 1 Intermediate
2-Mar 09:40AM West End Steelers U10 Rigby Bedford Eagles - Lai Fatt Girls Canada Games Centre 2 Intermediate
2-Mar 09:40AM St. Margarets Bay Slam - Penney Dartmouth Lakers - Kenney Girls Canada Games Centre 3 Intermediate
2-Mar 09:40AM Fall River Rebels - Ingraham Sackville Storm - Manchakowski Girls Canada Games Centre 4 Intermediate
2-Mar 09:40AM Queen County -Blue Shooting Star - Jordan Boys Canada Games Centre 5 Novice
2-Mar 09:40AM Queens County - Green Prospect Bulls - Grant Boys Sackville High School 1 Novice
2-Mar 09:40AM Yarmouth U10 Dube Royals Barrington Boys Sackville High School 2 Novice
2-Mar 09:40AM Rockets - Jr NBA Selects Sackville Storm - Waye Boys Sackville High School 3 Novice
2-Mar 09:40AM Bedford Eagles - Howard Sackville Storm - Engels Boys Kingswood Elementary Novice
2-Mar 10:50AM Fall River Rebels - Alexandrov Rockets - Hanrahan Boys Canada Games Centre 1 Novice
2-Mar 10:50AM Oxford Cubs Surf- Crozier Girls Canada Games Centre 2 Beginner
2-Mar 10:50AM Fall River Rebels U10 Girls - Hall Rockets - McDonald Girls Canada Games Centre 3 Novice
2-Mar 10:50AM Community YMCA Panthers - Brown Amherst A's - Siddall Girls Canada Games Centre 4 Beginner
2-Mar 10:50AM Prospect Bulls - Hardiman Rockets - Thibault Girls Canada Games Centre 5 Beginner
2-Mar 10:50AM St. Margarets Bay Slam - Downing Amherst A's McNairn Girls Sackville High School 1 Beginner
2-Mar 10:50AM Stromberg Jr X-Women Chisholm Girls Sackville High School 2 Beginner
2-Mar 10:50AM KMBA - LAHOUD Sackville Storm - Skeete Girls Sackville High School 3 Beginner
2-Mar 10:50AM KMBA - VANDERKLOET Bedford Eagles - Wide Girls Kingswood Elementary Beginner
2-Mar 12:00PM Yarmouth U10 MacDonald KMBA - KANE Boys Canada Games Centre 1 Beginner
2-Mar 12:00PM Community YMCA Panthers - Buckley KMBA - OLMSTEAD Boys Canada Games Centre 2 Beginner
2-Mar 12:00PM Community YMCA Panthers - Hodroj MacKenzie Boys Canada Games Centre 3 Beginner
2-Mar 12:00PM Chapplell - hurricanes U10-Team Kane Boys Canada Games Centre 4 Beginner
2-Mar 12:00PM St. Margarets Bay Slam - OConnor Shelburne Royals -team Foley Boys Canada Games Centre 5 Beginner
2-Mar 12:00PM Sackville Storm - Smith Royals- Trevors Boys Sackville High School 1 Beginner
2-Mar 12:00PM East Preston Pacers - Brooks Shooting Star - Kendall Boys Sackville High School 2 Beginner
2-Mar 12:00PM St. Margarets Bay Slam - Wasicuna Rockets - Arnott Boys Sackville High School 3 Beginner
2-Mar 12:00PM West End Steelers - Trevors St. Margarets Bay Slam - Cooke Boys Kingswood Elementary Beginner
2-Mar 1:10PM Amherst A's - Chase North preston Bulls - Simmonds Boys Canada Games Centre 1 Beginner
2-Mar 1:10PM Halifax Hurricanes - Haggett North preston Bulls - Downey Boys Canada Games Centre 2 Advanced
2-Mar 1:10PM Community YMCA Panthers - Hum Halifax Hurricanes - Sonnichsen Boys Canada Games Centre 3 Advanced
2-Mar 1:10PM Sackville Storm - Williams Mainland Express - MacDonald Boys Canada Games Centre 4 Advanced
2-Mar 1:10PM Rockets - Judge-Willigar West End Steelers Terrio Boys Canada Games Centre 5 Advanced
2-Mar 1:10PM Community YMCA Panthers - Young Rockets - Deveau Girls Sackville High School 1 Competitive
2-Mar 1:10PM U10 Hanifen Rodney Girls Sackville High School 2 Advanced
2-Mar 1:10PM St. Margarets Bay Slam - Sieniewicz Bedford Eagles - Chipp Girls Sackville High School 3 Advanced
2-Mar 1:10PM West End Steelers - Hall Dartmouth Celtics- Turnbull Girls Kingswood Elementary Competitive
2-Mar 2:20PM St. Margarets Bay Slam - Norris Prospect Bulls - Powell Boys Canada Games Centre 1 Competitive
2-Mar 2:20PM Yarmouth U10 Hiltz Prospect Bulls - McWade Boys Canada Games Centre 2 Competitive
2-Mar 2:20PM East Preston Pacers - Brown U10 Bedford Eagles - Oldham Boys Canada Games Centre 3 Competitive
2-Mar 2:20PM Fall River Rebels - Langford Bedford Eagles - Weins Boys Canada Games Centre 4 Competitive
2-Mar 2:20PM Team Snider Fall River Rebels - Sigut Boys Canada Games Centre 5 Competitive
2-Mar 2:20PM Antigonish Jr. X Men Sackville Storm - Taylor Boys Sackville High School 1 Competitive
2-Mar 2:20PM Celtics Scott West End Steelers - Bowes Boys Sackville High School 2 Competitive
2-Mar 2:20PM Rockets - Wadden Bedford Eagles Bailey Boys Sackville High School 3 Intermediate
2-Mar 2:20PM Cox Dartmouth Lakers - MacEachern Boys Kingswood Elementary Intermediate
2-Mar 3:30PM Community YMCA Panthers - Marsman West End Steelers - u10 Boys - Scholten Boys Canada Games Centre 1 Intermediate
2-Mar 3:30PM East Preston Pacers Celtics - Starr Boys Canada Games Centre 2 Intermediate
2-Mar 3:30PM KMBA - LUMSDEN East Hants Tigers - Ouellette Boys Canada Games Centre 3 Intermediate
2-Mar 3:30PM Bedford Eagles - Campbell Dartmouth Lakers - States Boys Canada Games Centre 4 Intermediate
2-Mar 3:30PM Rockets - Douglas Dartmouth Celtics - Coach Brown Boys Canada Games Centre 5 Intermediate
2-Mar 3:30PM Dartmouth Lakers - Diab U10 Bedford Eagles - MacLeod Boys Sackville High School 1 Intermediate
2-Mar 3:30PM Rockets - Perry U10 BOKMA Boys Sackville High School 2 Intermediate
2-Mar 3:30PM West End Steelers - Smith Rockets - Browning Girls Sackville High School 3 Intermediate
2-Mar 3:30PM Bedford Eagles - Coffin West End Steelers U10 Rigby Girls Kingswood Elementary Intermediate
2-Mar 4:40PM St. Margarets Bay Slam - Penney Bedford Eagles - Lai Fatt Girls Canada Games Centre 1 Intermediate
2-Mar 4:40PM Fall River Rebels - Ingraham Dartmouth Lakers - Kenney Girls Canada Games Centre 2 Intermediate
2-Mar 4:40PM Queen County -Blue Rockets - Hanrahan Boys Canada Games Centre 3 Novice
2-Mar 4:40PM Queens County - Green Shooting Star - Jordan Boys Canada Games Centre 4 Novice
2-Mar 4:40PM Yarmouth U10 Dube Prospect Bulls - Grant Boys Canada Games Centre 5 Novice
2-Mar 4:40PM Rockets - Jr NBA Selects Royals Barrington Boys Sackville High School 1 Novice
2-Mar 4:40PM Bedford Eagles - Howard Sackville Storm - Waye Boys Sackville High School 2 Novice
2-Mar 4:40PM Fall River Rebels - Alexandrov Sackville Storm - Engels Boys Sackville High School 3 Novice
2-Mar 4:40PM Oxford Cubs Mainland Express - Mestdagh Girls Kingswood Elementary Beginner
2-Mar 5:50PM Surf- Crozier Fall River Rebels U10 Girls - Hall Girls Canada Games Centre 1 Novice
2-Mar 5:50PM Community YMCA Panthers - Brown Rockets - McDonald Girls Canada Games Centre 2 Novice
2-Mar 5:50PM Prospect Bulls - Hardiman Amherst A's - Siddall Girls Canada Games Centre 3 Beginner
2-Mar 5:50PM St. Margarets Bay Slam - Downing Rockets - Thibault Girls Canada Games Centre 4 Beginner
2-Mar 5:50PM Stromberg Amherst A's McNairn Girls Canada Games Centre 5 Beginner
2-Mar 7:00PM KMBA - LAHOUD Jr X-Women Chisholm Girls Canada Games Centre 1 Beginner
2-Mar 7:00PM KMBA - VANDERKLOET Sackville Storm - Skeete Girls Canada Games Centre 2 Beginner
2-Mar 7:00PM Yarmouth U10 MacDonald KMBA - OLMSTEAD Boys Canada Games Centre 3 Beginner
2-Mar 7:00PM Community YMCA Panthers - Buckley MacKenzie Boys Canada Games Centre 4 Beginner
2-Mar 7:00PM Community YMCA Panthers - Hodroj U10-Team Kane Boys Canada Games Centre 5 Beginner
3-Mar 8:30AM Chapplell - hurricanes Shelburne Royals -team Foley Boys Canada Games Centre 1 Beginner
3-Mar 8:30AM St. Margarets Bay Slam - OConnor Royals- Trevors Boys Canada Games Centre 2 Beginner
3-Mar 8:30AM Sackville Storm - Smith Shooting Star - Kendall Boys Canada Games Centre 3 Beginner
3-Mar 8:30AM East Preston Pacers - Brooks Rockets - Arnott Boys Canada Games Centre 4 Beginner
3-Mar 8:30AM St. Margarets Bay Slam - Wasicuna West End Steelers - Trevors Boys Canada Games Centre 5 Beginner
3-Mar 8:30AM St. Margarets Bay Slam - Cooke North preston Bulls - Simmonds Boys Sackville High School 1 Beginner
3-Mar 8:30AM Amherst A's - Chase U10 boys Eason Boys Sackville High School 2 Beginner
3-Mar 8:30AM Halifax Hurricanes - Haggett St. Margarets Bay Slam - Ward Boys Sackville High School 3 Advanced
3-Mar 8:30AM Community YMCA Panthers - Hum North preston Bulls - Downey Boys Kingswood Elementary Advanced
3-Mar 9:40AM Sackville Storm - Williams Halifax Hurricanes - Sonnichsen Boys Canada Games Centre 1 Advanced
3-Mar 9:40AM Rockets - Judge-Willigar Mainland Express - MacDonald Boys Canada Games Centre 2 Advanced
3-Mar 9:40AM Community YMCA Panthers - Young Halifax Hurricanes - Hotchkiss Girls Canada Games Centre 3 Competitive
3-Mar 9:40AM U10 Hanifen Rockets - Deveau Girls Canada Games Centre 4 Competitive
3-Mar 9:40AM St. Margarets Bay Slam - Sieniewicz Rodney Girls Canada Games Centre 5 Competitive
3-Mar 9:40AM West End Steelers - Hall Bedford Eagles - Chipp Girls Sackville High School 1 Competitive
3-Mar 9:40AM St. Margarets Bay Slam - Norris Prospect Bulls - McWade Boys Sackville High School 2 Competitive
3-Mar 9:40AM Yarmouth U10 Hiltz U10 Bedford Eagles - Oldham Boys Sackville High School 3 Competitive
3-Mar 9:40AM East Preston Pacers - Brown Bedford Eagles - Weins Boys Kingswood Elementary Competitive
3-Mar 10:50AM Fall River Rebels - Langford Team Snider Boys Canada Games Centre 1 Competitive
3-Mar 10:50AM Fall River Rebels - Sigut Sackville Storm - Taylor Boys Canada Games Centre 2 Competitive
3-Mar 10:50AM Antigonish Jr. X Men West End Steelers - Bowes Boys Canada Games Centre 3 Competitive
3-Mar 10:50AM Celtics Scott Prospect Bulls - Powell Boys Canada Games Centre 4 Competitive
3-Mar 10:50AM Rockets - Wadden Dartmouth Lakers - MacEachern Boys Canada Games Centre 5 Intermediate
3-Mar 10:50AM Cox West End Steelers - u10 Boys - Scholten Boys Sackville High School 1 Intermediate
3-Mar 10:50AM Community YMCA Panthers - Marsman Celtics - Starr Boys Sackville High School 2 Intermediate
3-Mar 10:50AM East Preston Pacers East Hants Tigers - Ouellette Boys Sackville High School 3 Intermediate
3-Mar 10:50AM KMBA - LUMSDEN Dartmouth Lakers - States Boys Kingswood Elementary Intermediate
3-Mar 12:00PM Bedford Eagles - Campbell Dartmouth Celtics - Coach Brown Boys Canada Games Centre 1 Intermediate
3-Mar 12:00PM Rockets - Douglas U10 Bedford Eagles - MacLeod Boys Canada Games Centre 2 Intermediate
3-Mar 12:00PM Dartmouth Lakers - Diab U10 BOKMA Boys Canada Games Centre 3 Intermediate
3-Mar 12:00PM Rockets - Perry Bedford Eagles Bailey Boys Canada Games Centre 4 Intermediate
3-Mar 12:00PM West End Steelers - Smith Sackville Storm - Manchakowski Girls Canada Games Centre 5 Intermediate
3-Mar 12:00PM Bedford Eagles - Coffin Rockets - Browning Girls Sackville High School 1 Intermediate
3-Mar 12:00PM St. Margarets Bay Slam - Penney West End Steelers U10 Rigby Girls Sackville High School 2 Intermediate
3-Mar 12:00PM Fall River Rebels - Ingraham Bedford Eagles - Lai Fatt Girls Sackville High School 3 Intermediate
3-Mar 12:00PM Queen County -Blue Sackville Storm - Engels Boys Kingswood Elementary Novice
3-Mar 1:10PM Queens County - Green Rockets - Hanrahan Boys Canada Games Centre 1 Novice
3-Mar 1:10PM Yarmouth U10 Dube Shooting Star - Jordan Boys Canada Games Centre 2 Novice
3-Mar 1:10PM Rockets - Jr NBA Selects Prospect Bulls - Grant Boys Canada Games Centre 3 Novice
3-Mar 1:10PM Bedford Eagles - Howard Royals Barrington Boys Canada Games Centre 4 Novice
3-Mar 1:10PM Fall River Rebels - Alexandrov Sackville Storm - Waye Boys Canada Games Centre 5 Novice
3-Mar 1:10PM Oxford Cubs Bedford Eagles - Wide Girls Sackville High School 1 Beginner
3-Mar 1:10PM Surf- Crozier Mainland Express - Mestdagh Girls Sackville High School 2 Beginner
3-Mar 1:10PM Community YMCA Panthers - Brown Fall River Rebels U10 Girls - Hall Girls Sackville High School 3 Beginner
3-Mar 1:10PM Prospect Bulls - Hardiman Rockets - McDonald Girls Kingswood Elementary Beginner
3-Mar 2:20PM St. Margarets Bay Slam - Downing Amherst A's - Siddall Girls Canada Games Centre 1 Beginner
3-Mar 2:20PM Stromberg Rockets - Thibault Girls Canada Games Centre 2 Beginner
3-Mar 2:20PM KMBA - LAHOUD Amherst A's McNairn Girls Canada Games Centre 3 Beginner
3-Mar 2:20PM KMBA - VANDERKLOET Jr X-Women Chisholm Girls Canada Games Centre 4 Beginner
3-Mar 2:20PM Yarmouth U10 MacDonald MacKenzie Boys Canada Games Centre 5 Beginner
3-Mar 2:20PM Community YMCA Panthers - Buckley U10-Team Kane Boys Sackville High School 1 Beginner
3-Mar 2:20PM Community YMCA Panthers - Hodroj Shelburne Royals -team Foley Boys Sackville High School 2 Beginner
3-Mar 2:20PM Chapplell - hurricanes Royals- Trevors Boys Sackville High School 3 Beginner
3-Mar 2:20PM St. Margarets Bay Slam - OConnor Shooting Star - Kendall Boys Kingswood Elementary Beginner
3-Mar 3:30PM Sackville Storm - Smith Rockets - Arnott Boys Canada Games Centre 1 Beginner
3-Mar 3:30PM East Preston Pacers - Brooks St. Margarets Bay Slam - Cooke Boys Canada Games Centre 2 Beginner
3-Mar 3:30PM St. Margarets Bay Slam - Wasicuna North preston Bulls - Simmonds Boys Canada Games Centre 3 Beginner
3-Mar 3:30PM West End Steelers - Trevors U10 boys Eason Boys Canada Games Centre 4 Beginner
3-Mar 3:30PM Amherst A's - Chase KMBA - KANE Boys Canada Games Centre 5 Beginner
3-Mar 3:30PM West End Steelers Terrio St. Margarets Bay Slam - Ward Boys Sackville High School 1 Advanced
3-Mar 3:30PM North preston Bulls - Downey Rockets - Judge-Willigar Boys Sackville High School 2 Advanced
3-Mar 3:30PM Halifax Hurricanes - Hotchkiss Rockets - Deveau Girls Sackville High School 3 Competitive
3-Mar 3:30PM Dartmouth Celtics- Turnbull Community YMCA Panthers - Young Girls Canada Games Centre 1 Competitive
3-Mar 4:40PM Sackville Storm - Manchakowski Rockets - Browning Girls Sackville High School 1 Intermediate
3-Mar 4:40PM Dartmouth Lakers - Kenney Mainland Express - Mestdagh Girls Canada Games Centre 2 Intermediate
3-Mar 4:40PM Sackville Storm - Skeete Bedford Eagles - Wide Girls Sackville High School 2 Beginner
3-Mar 4:40PM KMBA - KANE KMBA - OLMSTEAD Boys Canada Games Centre 4 Beginner
3-Mar 4:40PM U10 boys Eason MacKenzie Boys Canada Games Centre 5 Beginner
 

NEWS

RAMP Registration

Join thousands of association partners using RAMP Registration Solutions.

More Information

RAMP Official Assigning

#1 with Officials...for very good reasons.

More Information

RAMP Websites

Manage your identity from the palm of your hand to the top of your desk.

More Information

RAMP Team App

Keep your coaches, parents, athletes, and fans connected, seamlessly.

More Information